Nawigacja
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 39
Najnowszy użytkownik: Andrzej P
 
Strona Rodziny Godos i Godosz
Dzieje, historia, miejsca, ludzie ...
 
   
 
   
Opis wyrobników

Opis siedlisk wyrobników Łagowskich

 

W okolicznych miejscowościach istniał zwyczaj, że pozwalano zamieszkać rodzinom nie posiadającym ziemi na działkach gospodarczych. Wielu z tzw. Wyrobników pomagało w zamian za to w pacach polowych. Ale także zajmowali się także rzemiosłem.

 

A. Na działce Działka Antoniego Bartosiewicza z Podłęża – działka nr 10

Siedlisko rodziny Franciszka Kołczyńskiego i jego żony Doroty z domu Sadło. Wynikła to ze zwyczaju, według którego pozwalano osiedlać się rodzinom nie posiadającym własnej gospodarki. Franciszek i Dorota mieli 2 dzieci: Teofilę i Jana. Teofila miała syna Jana. Jego córka ożeniła się i zamieszkała w Kalenicach.

Jan zamieszkał z matką. Przeprowadził się do Łyszkowic, a następnie po śmierci matki do Łowicza i wreszcie do Łodzi. Tam zmarł.

 

B. Na działce Stanisława Mielczarka – działka nr 39

Siedlisko Stanisława Dądzbacha i jego rodziny. Miał żonę pochodzącą z Drzewic. We wsi  był kowalem. Mieli kilko dzieci: Henryka (zamieszkał we Wrzeczku), Antoniego (zginął z czasie II wojny światowej), Genowefę, Helenę, Janinę (zamieszkała z mężem Stanisławem Sękalskim w Łagowie). Po śmierci Stanisława siedlisko zostało zlikwidowane.

 

C. Działka Antoniego Budzałka i jego żony Julii Sękalskiej z Łagowa – działka nr 40

Siedlisko Jana Kołackiego. Jego żoną była Budzałkówna. Mieli kilkoro dzieci:

- Jadwiga, wyszła za mąż za Wojciecha Bisyngiera. Mieli dwoje dzieci: Sabinę i Jana (zamieszkał w Olsztyńskiem). Stefania była żoną Stanisława Sadowskiego z i mieli 3 dzieci: Henryka, Zdzisława i Stanisława. Zamieszkali w domu kupionym od Pawełkowicza z Łagowa.

- Weronikę – wyszła za Lipińskiego z Pszczonowa i tam zamieszkali

- Bronisława – zamieszkał z Głownie

- Zygmunt – ożenił się z Julią Czubówna z Reczyc. Mieli syna Jana, który ożenił się z Kazimierą Mielec z Zakulina. Zamieszkali na rodzinnym siedlisku w Łagowie.

 

D. Działka rodziny Wawrzyńczaków – działka nr 43.

Siedlisko Józefa Pawełkowicza z Pszczonowa i jego żony Rozalii Olejnik z Łagowa (z tego placu). Mieli kilkoro dzieci: Leona, Apolonię i Zofię.

Na tym miejscu mieszkała także rodzina Kruków. Jan Kruk ożenił się z Genowefą Sztulmowską z Seligowa i zamieszkali prawdopodobnie w Bełchowie.

Obie rodziny: Kruków o Pawełkowiczów są potomkami rodziny Olejników. Obecnie na placu mieszka Stefania Sadowska.

 

E. Działka Bronisława Cichowicza – działka nr 59.

Siedlisko Konstantego Sękalskiego i jego Janiny Dądzbach z Łagowa (siedlisko B). Mieli kilkoro dzieci:  Kazimierza, Wandę, Leokadię i Alinę. Wszystkie dzieci zamieszkały poza Łagowem.

Po śmierci Konstantego Janina wyszła za Józefa Pioruna z Łagowa. Mieli jedną córkę – Kazimierę, która zamieszkała w okolicy Warszawy. Działka ta jest własnością rodziny i służy jako letnisko.Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?


Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


 
 
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło