Nawigacja
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 39
Najnowszy użytkownik: Andrzej P
 
Strona Rodziny Godos i Godosz
Dzieje, historia, miejsca, ludzie ...
 
   
 
   
Opis mieszkańców - cz. 5

Siedliska od nr 43 do nr 59


 

 Obrazy artykułów: lagow-43-59.jpg

 

 

43

Działka ta należała do Wysockiego, którego żoną była Maratówna (córka Andrzeja Marata z Łagowa). Odkupiła ją potem rodzina Wawrzyńczaków Wawrzyńczak razem ze swoją żoną Marianną Mitkowską z Dąbkowic Górnych kupili tę działkę po powrocie z Ameryki. Mieli kilkoro dzieci: Jana, Franciszkę i Elżbietę (zmarła jako panna). Franciszka wyszła za Śniegułę z Seligowa.

Na placu pozostał Jan, który ożenił się z Marianną Wysocką z Seligowa. Mieli kilkoro dzieci: Mariannę, Stanisława, Helenę, Jana i Władysława. Gospodarstwo przejął najmłodszy syn Władysław. Ożenił się z Bakalarzówną z Uchania Dolnego.

Na tej działce mieszkała też rodzina Rozalii Olejnik i jej męża Józefa Pawełkowicza z Łyszkowic.

 

44 ;  45  ;   46  ;  47  ;  48

Te działki należały do rodziny Skupów. Początki sięgają roku 1800[1]. Została podzielona na kilka części. Ze względu na brak informacji o całej rodzinie opis dotyczy tylko synów Wojciecha: Jana i Szczepana.

Do Jana należały działki nr 44 i 45, zaś do Szczepana 46, 47 i 48.

 

44  i  45    

Działki te stanowiły jedno gospodarstwo należące do Jana Szkupa (syn Wojciecha i Agnieszki Dańczak z Wrzeczka). Mieli kilkoro dzieci: Mariannę (wyszła za Antoniego Bartosiewicza i zamieszkali w Łagowie na gospodarstwie zakupionym od Sadła), Apolonię (wyszła za Jana Marata z Łagowa), Ludwik (ożenił się Anną Placek z Koloni Łyszkowickiej), Stefan (ożenił się z Weroniką Stokowską z Łagowa i zamieszkał w Kuczkowie).

 

44  

Działka Bronisława Szkupa (syn Jana) i jego żony Józefy Doroby z Wrzeczka. Ich dzieci: Kazimierz, Henryk i Jan (bliźniaki). Działkę tę sprzedano Józefowi Dębskiemu z Czatolina.

 

45 

Gospodarstwo Władysława Szkupa i jego żony Heleny Stokowskiej[2] z Seligowa. Mieli dwie córki Mariannę i Kazimierę, które z rodzinami zamieszkały w Łodzi.  Pozostawiono tylko działkę z zabudowaniami.

 

46  ;  47  i  48

Było to jedno gospodarstwo należące do Szczepana Szkupa (syn Wojciecha). Mieli kilkoro dzieci: Julian (pozostał na placu), Jan (ożenił się z Rozalią Budzałek – córka Józefa i Anny Sosnowskiej i zamieszkał w Seligowie), Władysław, Zygmunt (ożenił się z Genowefą Cichowicz z Łagowa. Zamieszkał na końcu Łagowa. Nie miał dzieci), Wacław, Stefan (pozostał na placu) i Helena (wyszła za Jana Wysockiego z Seligowa i tam zamieszkali).

 

46  

Działka Władysława Szkupa. Ożenił się z Apolonią Towalską z Łagowa i tam zamieszkał.

 

47  

Działka Stefana Szkupa i jego żony Lucyny Grabowicz[3] z Krępy. Mieli dwójkę dzieci: Edwarda i Kazimierę, która pozostała na placu. Wyszła za Józefa Boczka. Mają dzieci.

 

48  

Działka Juliana Szkupa i Anieli Wysockiej[4] z Seligowa.  Mieli kilkoro dzieci: Jana (ożenił się ze Stanisławą Godos z Łagowa – pozostał na placu), Helenę (wyszła za Jana Godosa), Władysława (zamieszkał koło Łodzi).

Jan i Stanisława Godos mieli kilkoro dzieci: Jana, Stanisława (zmarł jako kawaler), Tadeusza i Andrzeja. Na placu pozostał Tadeusz. Andrzej mieszka na działce po Janie Maracie zaś Jan z rodziną zamieszkał w Łowiczu.

 

49

Działka Stefana Rosińskiego i jego żony Marianny Śnieguły z Wrzeczka.  Mieli córkę Helenę, która wyszła za Jana Wysockiego z Seligowa. Mieli trójkę dzieci: Halinę, Henryka i Krystynę.

 

50 

Gospodarstwo Józefa Kołczyńskiego i jego żony Józefy Grabowicz z Krępy. Mieli kilkoro dzieci: Stefanię (wyszła za Jana Drzewieckiego z Bobiecka i została na placu),  Władysława (zamieszkał z rodziną w Bobiecku) i Tadeusza.

 

51  i  52

Obie te działki należały do Wojciecha Stokowskiego i jego rodziny. Miał dwie żony.

Z pierwszą - z domu Szydło – miał czwórkę dzieci: Władysława, Weronikę, Wojciecha i Józefa. Z drugą: Otylię, Mariannę i Helenę.

Działkę nr 51 otrzymał syn Władysław, który ożenił się z wdową po Dańczaku[5] i tam zamieszkał. Obecnie na tym miejscu mieszka Kazimierz – syn Władysława

Pozostałe dzieci Wojciecha: Weronika (wyszła za Stefana Szkupa z Kuczkowa), Otylia i Marianna wyszły za mąż za braci Osówniaków ze Strzebieszewa. Na działce mieszkały na przemian.

Gospodarkę przejęła córka Helena, która wyszła za Jana Gędka z Łagowa i mieszkała na jego działce.

 

53

Gospodarstwo Witolda Sękalskiego. Miał kilkoro dzieci: Władysława (ożenił się z Anną Bodek z Pszczonowa. Miał kilkoro dzieci: Helenę, Stanisława i Mariana), Bolesława, Konstantego (ożenił się z Janiną Dądzbach z Łagowa i tam zamieszkał), Julię (wyszła za Antoniego Budzałka z Łagowa) i Mariannę.

Na placu pozostał Stanisław, syn Władysława, który ożenił się z Marianną Kocembą z Seligowa. Miał kilkoro dzieci: Helinę, Bogdana i Zofię. Działkę przejął Bogdan.

 

54

Działka ta należała do rodziny Kędzierskich[6]. Ze względu na brak danych nie da się do końca odtworzyć kolejności właścicieli. Wiadomo, że byli spokrewnieni z rodzinami Godosów i Maratów.

Jednym z ostatnich właścicieli był Walenty Podrażka, który ożenił się z wdową po Kędzierskim. Miał kilkoro dzieci: Henryka, Sylwestra, Kazimierę i Stanisława.

Na gospodarstwie pozostała córka Kędzierskiego Marianna, która wyszła za Jana Budzałka (syn Antoniego) z Łagowa.

 

55

Działka Józefa Marata i jego żony Anny Pieczkiewicz z Wygody. Mieli dwójkę dzieci: Jana (zamieszkał wraz z rodziną w okolicach Szczecina) i Mariannę, która pozostała na placu. Jej mężem był Henryk Nowak z Jacochowa. Ich dzieci: Kazimiera (wyszła za Stanisława Szymańskiego z Wrzeczka i mieszka w Łowiczu) i Andrzej, który ożenił się z Teresą Czajką z Kalenic. Został na placu.

Gospodarstwo to zostało zakupione przez Szczepana Marata dla Józefa od rodziny Szymajdów. Według przekazów należało ono do jednej z rodzin Godosów.

 

56  i  57

Działki te należały do rodziny Godosów. Najprawdopodobniej rodzina ta osiadła już około 1800 roku. Pierwszymi gospodarzami byli Wojciech Godos (syn Franciszka i Małgorzaty) i jego żony[7]. Następnie gospodarkę przejął syn Wojciecha Bartłomiej, który ożenił się z Magdaleną Korbielówną z Kuczkowa. Z ich dzieci na placu pozostał Antoni. Ożenił się z Łucją Radek (córka Szymona i Agaty Antos) z Kalenic. Mieli kilkoro dzieci: Jana, Mariannę, Józefa, Józefę, Małgorzatę.

Antoni podzielił działkę na dwie części pomiędzy syna Józefa i córkę Józefę.

 

56 

Gospodarstwo Józefa Godosa (syn Antoniego i Łucji Radek) i jego żony Rozalii Kucharek z Zawad. Mieli kilkoro dzieci. Na działce pozostał Stanisław, który ożenił się z Heleną Szkup (córka Józefa z Łagowa). Nie mieli dzieci.

 

57 

Działka Józefy Godos (córka Antoniego i Łucji Radek) z Łagowa. Wyszła za Andrzeja Lesiaka z Bobiecka. Mieli kilkoro dzieci: Stanisłąwa (zginął w czasie wojny), Anielę, Stanisława, Apolonię i Jana.

Na placu pozostała Apolonia. Jej mężem był Antoni wieczorek z Bobiecka. Mieli dwójkę dzieci: Danutę i Piotra (zamieszkał w Łyszkowicach). Danuta pozostała na gospodarstwie. Wyszła za Edwarda Podkońskiego z Bobiecka. Ich syn jest teraz właścicielem działki.

 

 58  i  59

Było to gospodarstwo Marcina Cichowicza. Podzielił je między dwóch synów: Władysława i Bronisława.

 

58  

Działka Władysława Cichowicza i jego żony Heleny Grubek z Czatolina. Mieli trójkę dzieci: Kazimierę, Stanisława i Marcina. Na placu pozostała Kazimiera, która wyszła za Stanisława (Mieczysława)  Reczulskiego z Kalenic. Mają dzieci Ryszarda (na placu) i Grażynę (mieszka z rodziną w Jacochowie).

 

59   

Działka Bronisława Cichowicza. Miał jedną córkę Genowefę, która wyszła za Zygmunta Szkupa (syn Szczepana z Łagowa). Zamieszkali na placu .

Na tej działce mieszkała rodzina Konstantego Sękalskiego i jego żony Janiny Dądzbach.[1] Opis rodziny zawarty jest w Aneksie 1 kolejnej części

[2] Helena była siostrą Bolesława, Jana i Antoniego Stokowskich z Seligowa

[3] Lucyna jest siostrą Józefy Kołczyńskiej z d. Grabowicz - żony Józefa Kołczyńskiego z działki nr 50

[4] Miał dwóch braci Jana i Konstantego

[5] Działka nr 35

[6] Z zapisów  wynika, że  w Łagowie  mieszkali dwaj (być może było ich więcej) bracia rodzeni Dominik i Franciszek Kędzierscy.   Dominik ożenił się z Katarzyną Jastrzębską z Łagowa i  około 1812 roku  urodził  im  się  syn Franciszek. Ożenił się on z  Dorotą Godos z Łagowa (córka Wojciecha i Kunegundy Prymasówny).  Franciszek (brat Dominika) ożenił  się  Franciszką Gralówną. Mieli dwoje dzieci: Józefa i Kunegundę. Mężem  Kunegundy był Franciszek Godos (ojciec Wojciecha).  Józef natomiast ożenił się z Jadwigą Godos (córka Wojciecha i Agnieszki Gładyszówny – druga żona Wojciecha)

[7] Opis rodziny zamieszczony jest w kolejnej częściKomentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?


Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


 
 
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło