Nawigacja
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 39
Najnowszy użytkownik: Andrzej P
 
Strona Rodziny Godos i Godosz
Dzieje, historia, miejsca, ludzie ...
 
   
 
   
Opis mieszkańców - cz. 3

Siedliska od nr 16 do nr 28


 

 Obrazy artykułów: lagow-16-28.jpg

 

16 

Działka Stanisława Godosa[1] (syn Franciszka i Kunegundy Kędzierskiej) i jego żony Marianny Matusiak. Stanisław był bratem Wojciecha[2] (ojciec Józefa). Mieli kilkoro dzieci: Zofię (wyszła za Bolesława Rybusa i zamieszkali na placu), Apolonię (wyszła za Wojciecha Kocembę i zamieszkała w Dańku), Julię (wyszła za Tomasza Czubaka i zamieszkała w Nieborowie), Elżbietę (wyszła za Antoniego Klajsa i zamieszkali w Zakulinie), Helenę (wyszła za Franciszka Jasaka i wyjechali do Kurzejewa) i Józefa (miał dwie żony).

Rodzinne gospodarstwo przejęła córka Zofia wraz ze swoim mężem Bolesławem Rybusem. Ich córka Helena poślubiła Stanisława Pietraszewskiego z Zakulina. Syn Jan ożenił się z Heleną Wachowicz, zaś drugi Stefan w raz z żoną Krystyną zamieszkał na placu. Obecnie a placu mieszka syn Stefana – Kazimierz.

 

17  i  18

Działki te stanowiły jedno gospodarstwo rodziny Kocembów. Zostało ono podzielone między dwóch braci Jana i Wojciecha.

Jan sprzedał swoją działkę i wyjechał z Łagowa. Kupił ją Józef Budzałek z Łagowa. Gdy jego syn - Stanisław Budzałek - ożenił się z Dorotą Gędkówną (córką Władysława) przekazał mu działkę jako majątek wniesiony do gospodarstwa Gędka. Władysław Gędek miał 3 córki. Z drugą Genowefą ożenił się Tadeusz Mielczarek, który otrzymał działkę Jana Kocemby jako wiano Genowefy.

Tadeusz Mielczarek połowę tej działki od strony Seligowa sprzedał Stanisławowi Sękalskiemu.

Wojciech Kocemba – brat Jana – ożenił się z Anielą Stefańską z Seligowa i zamieszkał na drugiej połowie gospodarstwa Kocembów. Mieli jednego syna Wacława, który ożenił się z Genowefą Opalską (córką Antoniego Opalskiego)[3] z Zakulina. Wacław i Genowefa mieli kilkoro dzieci: Henryka, Czesława, Jana i Tadeusza. Na placu pozostał Czesław, który ożenił się z Marianną Malinowską z Albinowa Koło Głowna. Mają dwie córki, które już powychodziły za mąż.

 

19  -  24

Wszystkie wymienione działki były własnością Mateusza Marata i żony Marianny Szkup. Mieli oni kilkoro dzieci: Katarzynę (wyszła za Kędzierskiego z Łagowa), Dorotę (wyszła za Wojciecha Godosa – działka nr 2), Szczepana i Jana. Działka została podzielona między dwóch synów.

 

19  i  20

Własność Szczepana Marata (syn Mateusza Marata) i Rozalii Dańczak z Łagowa. Mieli kilkoro dzieci, ale działka została podzielona między dwóch synów: Stefana (nr 19) i Jana (20). Pozostałe dzieci zostały spłacone[4].

 

19

Działka należała do Stefana Marata i jego żony Cecylii Szymajdy z Czatolina. Stefan sprzedał ją i zamieszkał na Kolonii Łyszkowickiej. Mieli kilku synów: Zdzisława, Wiesława (ożenił się z Wandą Szymańską i zamieszkali na placu) i Tadeusza (ożenionego z Janczakówną. Zamieszkali z Łyszkowicach).

 

20

Działka Jana Marata, ożenionego z Apolonią Szkup (córka Jana Szkupia) z Łagowa. Mieli dwoje dzieci: Mariannę i Jana. Marianna wyszła za Jana Kruka (syn Stefana z Krępy). Mieli dwie córki: Zofię i Henrykę. Marianna i Jan Kruk zamieszkali w Łagowie, a następnie w Łowiczu.

Kazimierz Marat ożenił się z Krystyną Czajką z Jacochowa. Wpierw zamieszkali w Skierniewicach, a następnie z Pruszkowie. Mają dwoje dzieci: Włodzimierza i Urszulę.

Jan Marat w zamian za rentę przekazał działkę państwu. Potem została ona kupiona wraz z zabudowaniami przez Tadeusza Szkupa dla brata Andrzeja (syn Jana Szkupa i wnuczek Juliana)[5].

 

21  -  24 

Działki te należały do Jana Marata (syna Mateusza Marata) jako jedno gospodarstwo. Sprzedał je Stanisławowi Godosowi i Józefowi Dańczakowi (działka nr 34) i wyjechał z Łagowa w okolice Mławy.

Stanisław Godos połowę działki od strony Seligowa sprzedał Szkupowi, zaś drugą przekazał swojemu synowi Józefowi. Tę część odkupił Jan Marat, na niej pobudowane są dziś garaże i budynki gospodarcze.

Józef Dańczak podzielił swoją część po połowie między swoich synów: Bronisława i Antoniego. Ich dzieci nadal tam gospodarzą.

 

25  i  26

Działki te, jako jedno gospodarstwo, były własnością Józefa Budzałka i jego żony Anny Sosnowskiej z Kuczkowa.  Mieli kilkoro dzieci: Rozalię (wyszła za Jan Szkupa – syna Wojciecha, brata Zygmunta z Łagowa i zamieszała w Seligowie), Jana (kawaler), Otylię (wyszła za Aleksandra Lewańskiego z Grudz Starych i tam zamieszkała), Mariannę (wyszła wpierw za Józefa Gędka, a po jego śmierci za jego brata Ludwika . Mieszkała w Łagowie), Władysława (ożenił się z Stanisławą Godos z Grudz Starych, zamieszkali w Łagowie), Genowefę (wyszła za Henryka Marata i zamieszkała w Łagowie), Stanisława (ożenił się z Dorotą Gędek z Łagowa), Henryka (ożenił się z Stefanią Gałązkówną i zamieszkał w Łyszkowicach).

Józef Budzałek połowę gospodarstwa (działka nr 25) podarował córce Genowefie, żonie Henryka Marata. Działkę tę sprzedano w połowie, od Seligowa, Janowi Jóźwickiemu, zaś od strony Wrzeczka Bronisławowi Maratowi.

Na drugiej połowie gospodarstwa (działka 26) pozostał syn Władysław ożeniony ze Stanisławą Godos. Mieli dwóch synów: Adama, który zamieszkał w Łowiczu oraz Henryka, który pozostał na placu.

 

27

Działka ta należała do Ignacego Kubiaka i jego żony. Rodzina ta sprowadziła się z Chruślina. Mieli syna Stanisława ożenionego z Franciszką Kutermankiewicz z Kuczkowa. Mieszkali w Łagowie. Stanisław miał dwie córki: Helenę i Apolonię, które wyszły za mąż za braci Jana i Tadeusza Jóźwickich z Jacochowa. Na placu pozostała Helena i jej mąż Jan Jóźwicki.

Gospodarkę przejęła ich córka  Alina ożeniona z Janem Kocembą (syn Mariana i Władysławy Szkup z Łagowa). Druga córka Danuta (wyszła za Jana Wojtysiaka z Ostrołęki) zamieszkała w Skierniewicach.

 

28

Działka Bronisława Marata i jego żony. Miał kilkoro dzieci: Bronisławę (wyszła za Tarasiewicza z Gzinki i tam zamieszkała), Mariannę (wyszła za Osówniaka z Wrzeczka i tam zamieszkała) oraz Jana (ożenił się z Anną Marat, córką Szczepana i Rozalii z Łagowa).

Na placu pozostał Jan. Mieli dwójkę dzieci: Tadeusza (został księdzem) i Mariannę, która wyszła za Stefana Nowaka z Jacochowa. Ich dzieci to Tadeusz (kawaler. Zamieszkał u rodziny Nowaków w Jacochowie) i Marianna, która wyszła za Janusza Wróbla z Łowicza. Zamieszkali w Nieborowie.

Gospodarkę Marianna przekazała na rzecz Państwa w zamian za rentę. Później gospodarstwo to odkupił Zdzisław Śnieguła dla swojego syna. [1] Dokładny opis rodziny znajduje się w kolejnej części.

[2] Chodzi o Wojciecha z działki nr 2.

[3] W opisywanej wsi Zakulin działka Opalskich nosi nr 5. Opalski Antoni miał też syna Stanisława, który przejął po Ojcu gospodarstwo.

[4] Opis szczegółowy tej rodziny znajduje się w Aneksie 1 poświęconemy powiązaniom rodzinnym z części drugiej.

[5] Rodzina opisana jest w Aneksie 1 drugiej części.Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?


Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


 
 
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło