Nawigacja
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 39
Najnowszy użytkownik: Andrzej P
 
Strona Rodziny Godos i Godosz
Dzieje, historia, miejsca, ludzie ...
 
   
 
   
Opis mieszkańców - cz. 5

Siedliska od nr 43 do nr 59


 

 Obrazy artykułów: lagow-43-59.jpg

 

 

43

Działka ta należała do Wysockiego, którego żoną była Maratówna (córka Andrzeja Marata z Łagowa). Odkupiła ją potem rodzina Wawrzyńczaków Wawrzyńczak razem ze swoją żoną Marianną Mitkowską z Dąbkowic Górnych kupili tę działkę po powrocie z Ameryki. Mieli kilkoro dzieci: Jana, Franciszkę i Elżbietę (zmarła jako panna). Franciszka wyszła za Śniegułę z Seligowa.

Na placu pozostał Jan, który ożenił się z Marianną Wysocką z Seligowa. Mieli kilkoro dzieci: Mariannę, Stanisława, Helenę, Jana i Władysława. Gospodarstwo przejął najmłodszy syn Władysław. Ożenił się z Bakalarzówną z Uchania Dolnego.

Na tej działce mieszkała też rodzina Rozalii Olejnik i jej męża Józefa Pawełkowicza z Łyszkowic.

 

44 ;  45  ;   46  ;  47  ;  48

Te działki należały do rodziny Skupów. Początki sięgają roku 1800[1]. Została podzielona na kilka części. Ze względu na brak informacji o całej rodzinie opis dotyczy tylko synów Wojciecha: Jana i Szczepana.

Do Jana należały działki nr 44 i 45, zaś do Szczepana 46, 47 i 48.

 

44  i  45    

Działki te stanowiły jedno gospodarstwo należące do Jana Szkupa (syn Wojciecha i Agnieszki Dańczak z Wrzeczka). Mieli kilkoro dzieci: Mariannę (wyszła za Antoniego Bartosiewicza i zamieszkali w Łagowie na gospodarstwie zakupionym od Sadła), Apolonię (wyszła za Jana Marata z Łagowa), Ludwik (ożenił się Anną Placek z Koloni Łyszkowickiej), Stefan (ożenił się z Weroniką Stokowską z Łagowa i zamieszkał w Kuczkowie).

 

44  

Działka Bronisława Szkupa (syn Jana) i jego żony Józefy Doroby z Wrzeczka. Ich dzieci: Kazimierz, Henryk i Jan (bliźniaki). Działkę tę sprzedano Józefowi Dębskiemu z Czatolina.

 

45 

Gospodarstwo Władysława Szkupa i jego żony Heleny Stokowskiej[2] z Seligowa. Mieli dwie córki Mariannę i Kazimierę, które z rodzinami zamieszkały w Łodzi.  Pozostawiono tylko działkę z zabudowaniami.

 

46  ;  47  i  48

Było to jedno gospodarstwo należące do Szczepana Szkupa (syn Wojciecha). Mieli kilkoro dzieci: Julian (pozostał na placu), Jan (ożenił się z Rozalią Budzałek – córka Józefa i Anny Sosnowskiej i zamieszkał w Seligowie), Władysław, Zygmunt (ożenił się z Genowefą Cichowicz z Łagowa. Zamieszkał na końcu Łagowa. Nie miał dzieci), Wacław, Stefan (pozostał na placu) i Helena (wyszła za Jana Wysockiego z Seligowa i tam zamieszkali).

 

46  

Działka Władysława Szkupa. Ożenił się z Apolonią Towalską z Łagowa i tam zamieszkał.

 

47  

Działka Stefana Szkupa i jego żony Lucyny Grabowicz[3] z Krępy. Mieli dwójkę dzieci: Edwarda i Kazimierę, która pozostała na placu. Wyszła za Józefa Boczka. Mają dzieci.

 

48  

Działka Juliana Szkupa i Anieli Wysockiej[4] z Seligowa.  Mieli kilkoro dzieci: Jana (ożenił się ze Stanisławą Godos z Łagowa – pozostał na placu), Helenę (wyszła za Jana Godosa), Władysława (zamieszkał koło Łodzi).

Jan i Stanisława Godos mieli kilkoro dzieci: Jana, Stanisława (zmarł jako kawaler), Tadeusza i Andrzeja. Na placu pozostał Tadeusz. Andrzej mieszka na działce po Janie Maracie zaś Jan z rodziną zamieszkał w Łowiczu.

 

49

Działka Stefana Rosińskiego i jego żony Marianny Śnieguły z Wrzeczka.  Mieli córkę Helenę, która wyszła za Jana Wysockiego z Seligowa. Mieli trójkę dzieci: Halinę, Henryka i Krystynę.

 

50 

Gospodarstwo Józefa Kołczyńskiego i jego żony Józefy Grabowicz z Krępy. Mieli kilkoro dzieci: Stefanię (wyszła za Jana Drzewieckiego z Bobiecka i została na placu),  Władysława (zamieszkał z rodziną w Bobiecku) i Tadeusza.

 

51  i  52

Obie te działki należały do Wojciecha Stokowskiego i jego rodziny. Miał dwie żony.

Z pierwszą - z domu Szydło – miał czwórkę dzieci: Władysława, Weronikę, Wojciecha i Józefa. Z drugą: Otylię, Mariannę i Helenę.

Działkę nr 51 otrzymał syn Władysław, który ożenił się z wdową po Dańczaku[5] i tam zamieszkał. Obecnie na tym miejscu mieszka Kazimierz – syn Władysława

Pozostałe dzieci Wojciecha: Weronika (wyszła za Stefana Szkupa z Kuczkowa), Otylia i Marianna wyszły za mąż za braci Osówniaków ze Strzebieszewa. Na działce mieszkały na przemian.

Gospodarkę przejęła córka Helena, która wyszła za Jana Gędka z Łagowa i mieszkała na jego działce.

 

53

Gospodarstwo Witolda Sękalskiego. Miał kilkoro dzieci: Władysława (ożenił się z Anną Bodek z Pszczonowa. Miał kilkoro dzieci: Helenę, Stanisława i Mariana), Bolesława, Konstantego (ożenił się z Janiną Dądzbach z Łagowa i tam zamieszkał), Julię (wyszła za Antoniego Budzałka z Łagowa) i Mariannę.

Na placu pozostał Stanisław, syn Władysława, który ożenił się z Marianną Kocembą z Seligowa. Miał kilkoro dzieci: Helinę, Bogdana i Zofię. Działkę przejął Bogdan.

 

54

Działka ta należała do rodziny Kędzierskich[6]. Ze względu na brak danych nie da się do końca odtworzyć kolejności właścicieli. Wiadomo, że byli spokrewnieni z rodzinami Godosów i Maratów.

Jednym z ostatnich właścicieli był Walenty Podrażka, który ożenił się z wdową po Kędzierskim. Miał kilkoro dzieci: Henryka, Sylwestra, Kazimierę i Stanisława.

Na gospodarstwie pozostała córka Kędzierskiego Marianna, która wyszła za Jana Budzałka (syn Antoniego) z Łagowa.

 

55

Działka Józefa Marata i jego żony Anny Pieczkiewicz z Wygody. Mieli dwójkę dzieci: Jana (zamieszkał wraz z rodziną w okolicach Szczecina) i Mariannę, która pozostała na placu. Jej mężem był Henryk Nowak z Jacochowa. Ich dzieci: Kazimiera (wyszła za Stanisława Szymańskiego z Wrzeczka i mieszka w Łowiczu) i Andrzej, który ożenił się z Teresą Czajką z Kalenic. Został na placu.

Gospodarstwo to zostało zakupione przez Szczepana Marata dla Józefa od rodziny Szymajdów. Według przekazów należało ono do jednej z rodzin Godosów.

 

56  i  57

Działki te należały do rodziny Godosów. Najprawdopodobniej rodzina ta osiadła już około 1800 roku. Pierwszymi gospodarzami byli Wojciech Godos (syn Franciszka i Małgorzaty) i jego żony[7]. Następnie gospodarkę przejął syn Wojciecha Bartłomiej, który ożenił się z Magdaleną Korbielówną z Kuczkowa. Z ich dzieci na placu pozostał Antoni. Ożenił się z Łucją Radek (córka Szymona i Agaty Antos) z Kalenic. Mieli kilkoro dzieci: Jana, Mariannę, Józefa, Józefę, Małgorzatę.

Antoni podzielił działkę na dwie części pomiędzy syna Józefa i córkę Józefę.

 

56 

Gospodarstwo Józefa Godosa (syn Antoniego i Łucji Radek) i jego żony Rozalii Kucharek z Zawad. Mieli kilkoro dzieci. Na działce pozostał Stanisław, który ożenił się z Heleną Szkup (córka Józefa z Łagowa). Nie mieli dzieci.

 

57 

Działka Józefy Godos (córka Antoniego i Łucji Radek) z Łagowa. Wyszła za Andrzeja Lesiaka z Bobiecka. Mieli kilkoro dzieci: Stanisłąwa (zginął w czasie wojny), Anielę, Stanisława, Apolonię i Jana.

Na placu pozostała Apolonia. Jej mężem był Antoni wieczorek z Bobiecka. Mieli dwójkę dzieci: Danutę i Piotra (zamieszkał w Łyszkowicach). Danuta pozostała na gospodarstwie. Wyszła za Edwarda Podkońskiego z Bobiecka. Ich syn jest teraz właścicielem działki.

 

 58  i  59

Było to gospodarstwo Marcina Cichowicza. Podzielił je między dwóch synów: Władysława i Bronisława.

 

58  

Działka Władysława Cichowicza i jego żony Heleny Grubek z Czatolina. Mieli trójkę dzieci: Kazimierę, Stanisława i Marcina. Na placu pozostała Kazimiera, która wyszła za Stanisława (Mieczysława)  Reczulskiego z Kalenic. Mają dzieci Ryszarda (na placu) i Grażynę (mieszka z rodziną w Jacochowie).

 

59   

Działka Bronisława Cichowicza. Miał jedną córkę Genowefę, która wyszła za Zygmunta Szkupa (syn Szczepana z Łagowa). Zamieszkali na placu .

Na tej działce mieszkała rodzina Konstantego Sękalskiego i jego żony Janiny Dądzbach.



[1] Opis rodziny zawarty jest w Aneksie 1 kolejnej części

[2] Helena była siostrą Bolesława, Jana i Antoniego Stokowskich z Seligowa

[3] Lucyna jest siostrą Józefy Kołczyńskiej z d. Grabowicz - żony Józefa Kołczyńskiego z działki nr 50

[4] Miał dwóch braci Jana i Konstantego

[5] Działka nr 35

[6] Z zapisów  wynika, że  w Łagowie  mieszkali dwaj (być może było ich więcej) bracia rodzeni Dominik i Franciszek Kędzierscy.   Dominik ożenił się z Katarzyną Jastrzębską z Łagowa i  około 1812 roku  urodził  im  się  syn Franciszek. Ożenił się on z  Dorotą Godos z Łagowa (córka Wojciecha i Kunegundy Prymasówny).  Franciszek (brat Dominika) ożenił  się  Franciszką Gralówną. Mieli dwoje dzieci: Józefa i Kunegundę. Mężem  Kunegundy był Franciszek Godos (ojciec Wojciecha).  Józef natomiast ożenił się z Jadwigą Godos (córka Wojciecha i Agnieszki Gładyszówny – druga żona Wojciecha)

[7] Opis rodziny zamieszczony jest w kolejnej części



Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?


Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


 
 
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło