Nawigacja
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 39
Najnowszy użytkownik: Andrzej P
 
Strona Rodziny Godos i Godosz
Dzieje, historia, miejsca, ludzie ...
 
   
 
   
Opis mieszkańców - cz. 3

Siedliska od nr 16 do nr 28


 

 Obrazy artykułów: lagow-16-28.jpg

 

16 

Działka Stanisława Godosa[1] (syn Franciszka i Kunegundy Kędzierskiej) i jego żony Marianny Matusiak. Stanisław był bratem Wojciecha[2] (ojciec Józefa). Mieli kilkoro dzieci: Zofię (wyszła za Bolesława Rybusa i zamieszkali na placu), Apolonię (wyszła za Wojciecha Kocembę i zamieszkała w Dańku), Julię (wyszła za Tomasza Czubaka i zamieszkała w Nieborowie), Elżbietę (wyszła za Antoniego Klajsa i zamieszkali w Zakulinie), Helenę (wyszła za Franciszka Jasaka i wyjechali do Kurzejewa) i Józefa (miał dwie żony).

Rodzinne gospodarstwo przejęła córka Zofia wraz ze swoim mężem Bolesławem Rybusem. Ich córka Helena poślubiła Stanisława Pietraszewskiego z Zakulina. Syn Jan ożenił się z Heleną Wachowicz, zaś drugi Stefan w raz z żoną Krystyną zamieszkał na placu. Obecnie a placu mieszka syn Stefana – Kazimierz.

 

17  i  18

Działki te stanowiły jedno gospodarstwo rodziny Kocembów. Zostało ono podzielone między dwóch braci Jana i Wojciecha.

Jan sprzedał swoją działkę i wyjechał z Łagowa. Kupił ją Józef Budzałek z Łagowa. Gdy jego syn - Stanisław Budzałek - ożenił się z Dorotą Gędkówną (córką Władysława) przekazał mu działkę jako majątek wniesiony do gospodarstwa Gędka. Władysław Gędek miał 3 córki. Z drugą Genowefą ożenił się Tadeusz Mielczarek, który otrzymał działkę Jana Kocemby jako wiano Genowefy.

Tadeusz Mielczarek połowę tej działki od strony Seligowa sprzedał Stanisławowi Sękalskiemu.

Wojciech Kocemba – brat Jana – ożenił się z Anielą Stefańską z Seligowa i zamieszkał na drugiej połowie gospodarstwa Kocembów. Mieli jednego syna Wacława, który ożenił się z Genowefą Opalską (córką Antoniego Opalskiego)[3] z Zakulina. Wacław i Genowefa mieli kilkoro dzieci: Henryka, Czesława, Jana i Tadeusza. Na placu pozostał Czesław, który ożenił się z Marianną Malinowską z Albinowa Koło Głowna. Mają dwie córki, które już powychodziły za mąż.

 

19  -  24

Wszystkie wymienione działki były własnością Mateusza Marata i żony Marianny Szkup. Mieli oni kilkoro dzieci: Katarzynę (wyszła za Kędzierskiego z Łagowa), Dorotę (wyszła za Wojciecha Godosa – działka nr 2), Szczepana i Jana. Działka została podzielona między dwóch synów.

 

19  i  20

Własność Szczepana Marata (syn Mateusza Marata) i Rozalii Dańczak z Łagowa. Mieli kilkoro dzieci, ale działka została podzielona między dwóch synów: Stefana (nr 19) i Jana (20). Pozostałe dzieci zostały spłacone[4].

 

19

Działka należała do Stefana Marata i jego żony Cecylii Szymajdy z Czatolina. Stefan sprzedał ją i zamieszkał na Kolonii Łyszkowickiej. Mieli kilku synów: Zdzisława, Wiesława (ożenił się z Wandą Szymańską i zamieszkali na placu) i Tadeusza (ożenionego z Janczakówną. Zamieszkali z Łyszkowicach).

 

20

Działka Jana Marata, ożenionego z Apolonią Szkup (córka Jana Szkupia) z Łagowa. Mieli dwoje dzieci: Mariannę i Jana. Marianna wyszła za Jana Kruka (syn Stefana z Krępy). Mieli dwie córki: Zofię i Henrykę. Marianna i Jan Kruk zamieszkali w Łagowie, a następnie w Łowiczu.

Kazimierz Marat ożenił się z Krystyną Czajką z Jacochowa. Wpierw zamieszkali w Skierniewicach, a następnie z Pruszkowie. Mają dwoje dzieci: Włodzimierza i Urszulę.

Jan Marat w zamian za rentę przekazał działkę państwu. Potem została ona kupiona wraz z zabudowaniami przez Tadeusza Szkupa dla brata Andrzeja (syn Jana Szkupa i wnuczek Juliana)[5].

 

21  -  24 

Działki te należały do Jana Marata (syna Mateusza Marata) jako jedno gospodarstwo. Sprzedał je Stanisławowi Godosowi i Józefowi Dańczakowi (działka nr 34) i wyjechał z Łagowa w okolice Mławy.

Stanisław Godos połowę działki od strony Seligowa sprzedał Szkupowi, zaś drugą przekazał swojemu synowi Józefowi. Tę część odkupił Jan Marat, na niej pobudowane są dziś garaże i budynki gospodarcze.

Józef Dańczak podzielił swoją część po połowie między swoich synów: Bronisława i Antoniego. Ich dzieci nadal tam gospodarzą.

 

25  i  26

Działki te, jako jedno gospodarstwo, były własnością Józefa Budzałka i jego żony Anny Sosnowskiej z Kuczkowa.  Mieli kilkoro dzieci: Rozalię (wyszła za Jan Szkupa – syna Wojciecha, brata Zygmunta z Łagowa i zamieszała w Seligowie), Jana (kawaler), Otylię (wyszła za Aleksandra Lewańskiego z Grudz Starych i tam zamieszkała), Mariannę (wyszła wpierw za Józefa Gędka, a po jego śmierci za jego brata Ludwika . Mieszkała w Łagowie), Władysława (ożenił się z Stanisławą Godos z Grudz Starych, zamieszkali w Łagowie), Genowefę (wyszła za Henryka Marata i zamieszkała w Łagowie), Stanisława (ożenił się z Dorotą Gędek z Łagowa), Henryka (ożenił się z Stefanią Gałązkówną i zamieszkał w Łyszkowicach).

Józef Budzałek połowę gospodarstwa (działka nr 25) podarował córce Genowefie, żonie Henryka Marata. Działkę tę sprzedano w połowie, od Seligowa, Janowi Jóźwickiemu, zaś od strony Wrzeczka Bronisławowi Maratowi.

Na drugiej połowie gospodarstwa (działka 26) pozostał syn Władysław ożeniony ze Stanisławą Godos. Mieli dwóch synów: Adama, który zamieszkał w Łowiczu oraz Henryka, który pozostał na placu.

 

27

Działka ta należała do Ignacego Kubiaka i jego żony. Rodzina ta sprowadziła się z Chruślina. Mieli syna Stanisława ożenionego z Franciszką Kutermankiewicz z Kuczkowa. Mieszkali w Łagowie. Stanisław miał dwie córki: Helenę i Apolonię, które wyszły za mąż za braci Jana i Tadeusza Jóźwickich z Jacochowa. Na placu pozostała Helena i jej mąż Jan Jóźwicki.

Gospodarkę przejęła ich córka  Alina ożeniona z Janem Kocembą (syn Mariana i Władysławy Szkup z Łagowa). Druga córka Danuta (wyszła za Jana Wojtysiaka z Ostrołęki) zamieszkała w Skierniewicach.

 

28

Działka Bronisława Marata i jego żony. Miał kilkoro dzieci: Bronisławę (wyszła za Tarasiewicza z Gzinki i tam zamieszkała), Mariannę (wyszła za Osówniaka z Wrzeczka i tam zamieszkała) oraz Jana (ożenił się z Anną Marat, córką Szczepana i Rozalii z Łagowa).

Na placu pozostał Jan. Mieli dwójkę dzieci: Tadeusza (został księdzem) i Mariannę, która wyszła za Stefana Nowaka z Jacochowa. Ich dzieci to Tadeusz (kawaler. Zamieszkał u rodziny Nowaków w Jacochowie) i Marianna, która wyszła za Janusza Wróbla z Łowicza. Zamieszkali w Nieborowie.

Gospodarkę Marianna przekazała na rzecz Państwa w zamian za rentę. Później gospodarstwo to odkupił Zdzisław Śnieguła dla swojego syna. 



[1] Dokładny opis rodziny znajduje się w kolejnej części.

[2] Chodzi o Wojciecha z działki nr 2.

[3] W opisywanej wsi Zakulin działka Opalskich nosi nr 5. Opalski Antoni miał też syna Stanisława, który przejął po Ojcu gospodarstwo.

[4] Opis szczegółowy tej rodziny znajduje się w Aneksie 1 poświęconemy powiązaniom rodzinnym z części drugiej.

[5] Rodzina opisana jest w Aneksie 1 drugiej części.



Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?


Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


 
 
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło