3. Siedliska od nr 29 do nr 42
29 - 31
Działki te należały do Jana Gędka. Gospodarstwo to miało powierzchnię jednej włóki[1]. Zostało ono podzielone pomiędzy trzech synów: Józefa, Władysława i Stanisława. Pozostałe dzieci powychodziły za mąż: Marianna (za Juliana Godosa) i Julia (za Śniegułę z Gzinki) oraz syn Ludwik.
29
Działka Józefa Gędka i jego żony Marianny Budzałek (córka Józefa i Anny z Łagowa). Mieli dwoje dzieci: Stanisławę (wyszła za Stanisława Kwestarza) i syna Jana (zamieszkał w Łodzi z żoną).
Po śmierci Józefa, Marianna wyszła za Ludwika Gędka (brat Józefa). Z tego małżeństwa urodziło się kilkoro dzieci: Kazimierz (ożenił się z Janiną Trymbarczyk z Uchania Dolnego i zamieszkali w Łyszkowicach) i Henryk (zamieszkał ze swoją rodziną w Piotrkowie Trybunalskim).
Ludwik Gędęk posiadał także połowę działki po Stanisławie Mielczarku – od strony Seligowa (działka nr 38).
30
Działka Władysława Gędka i jego żony Bronisławy Szafrańskiej z Serok. Mieli kilkoro dzieci: Julię (wyszła za Jacoszka z Czatolina i tam zamieszkali), Genowefę (wyszła za Stanisława Mielczarka z Łagowa – syn Franciszka – zamieszali w Łagowie), Dorotę (wyszła za Stanisława Budzałka – syn Józefa i Anny[2] - zamieszkali na placu). Dorota i Stanisław mieli dwoje dzieci: Jerzego (zamieszkał z rodziną w Domaniewicach) i Danutę. Danuta przejęła gospodarstwo i wyszła za Zdzisława Śniegułę[3] z Seligowa.
31
Działka Stanisława Gędka i jego rodziny[4]. Miał kilkoro dzieci: Józefa (zamieszkał z Janowicach), Mariannę (wyszła za Stanisława Fijałkowskiego z Uchania Górnego i tam zamieszkała), Genowefę (nieznane są jej losy) oraz Józefę i Jana, pomiędzy których gospodarstwo zostało podzielone.
Jan otrzymał ziemię od strony Wrzeczka. Jego żoną była Helena Stokowska z Łagowa. Część od strony Seligowa otrzymała Józefa. Wyszła za Stefana Skrzeszewskiego z Podłężca[5]. Mieli kilkoro dzieci: Stanisława, Mariannę, Zofię, Wiesława i Krystynę. Wszyscy wyprowadzili się z Łagowa. Działkę przejął Marian Polit z rodziną. Tam mieszkają do dziś.
32 i 33
Te działki były własnością Mikołaja Godosa (syn Franciszka i Katarzyny Lelewskiej)[6]. Miał on dwie żony: Rozalię Nierobisz (córka Szczepana i Marianny Kędzierskiej). Mieli kilkoro dzieci: Jakuba, Szczepana, Katarzynę, Mariannę, Antoninę. Drugą żoną była Marcjanna Malewska (córka Pawła i Anastazji Siatkowskiej z Grudz). Ich dzieci: Józef, Jan, Antoni, Wojciech, Feliks i Stanisław.
Działka ta została podzielona między przyrodnich braci: Józefa i Jakuba.
32
Działka Józefa Godosa i Franciszki Bomby z Chlebowa. Gospodarkę przejęła córka Marianna, która wyszła za Stanisława Bartosiewicza z Podłężca[7]. Mieli dwoje dzieci: Stanisława (ożenił się i zamieszkał w Zielkowicach) oraz Janinę, która wyszła za Stefana Wysockiego z Seligowa. Ich syn jest obecnie właścicielem gospodarstwa.
33
Działka Jakuba Godosa i jego żony Marianny Budzałek. Mieli kilkoro dzieci, które dożyły do lat dorosłych: Juliana (ożenił się z Marianną Gędek[8] i pozostał na placu), Władysława, Mariannę (wyszła za Jana Aleksandrowicza z Polesia (ich syn Jan ożenił się z Zofią Skrzeszewską z Łagowa) i Jana (ożenił się z Stanisławą Karbowiak i zamieszkali w Skierniewicach).
Julian[9] ożenił się z Marianną Gędek i pozostał na gospodarstwie. Mieli kilkoro dzieci: Jana, Władysława i Stanisławę. Władysław ożenił się z Janiną Kling i zamieszkał w Przemyślu. Natomiast Jan i Stanisława ożenili się „na miany”[10]. Stanisława wyszła za mąż za Jana Szkupa (brat Heleny. Zamieszkali na działce Skupów) zaś Jan ożenił się z Heleną Szkup (córką Juliana i Anieli Wysockiej[11]).
Z dzieci Jana i Heleny na gospodarstwie pozostał Stanisław Andrzej (dwojga imion), mąż Grażyny Antos z Polesia. Po śmierci Stanisława jego żona z dziećmi przeniosła się do Kuczkowa, na gospodarkę odkupioną po Antonim Szymajdzie. Obecnie gospodarstwo to jest przeznaczone na teren autostrady.
34 i 35
Było to jedno gospodarstwo Ludwika Dańczaka (syn Mikołaja Dańczaka i Marianny Kołackiej) i jego żony Katarzyny Marat (córka Wincentego Marata i Agnieszki Kędzierskiej) z Łagowa . Mieli kilkoro dzieci: Rozalię (wyszła za Szczepana Marata – syna Mateusza i Marianny Szkup z Łagowa. Zamieszkała w Łagowie), Bronisławę (wyszła za Koźbę z Seligowa i tam zamieszkałą) i Józefa.
Józef ożenił się (niestety nie ma danych jego żony) i zamieszkał na placu. Kupił pół gospodarki od Jana Marata (syn Mateusza). Miał kilkoro dzieci: Antoniego, Bronisława i Władysława. Władysława ożenił się z Marianną Kruglak (córka Tomasza i Bronisławy Godos[12] ).
Ludwik podzielił swoje gospodarstwa, w tym działkę po Janie Maracie między swoich synów: Bronisława i Antoniego.
34
Działka Bronisława Dańczaka. Ożenił się z Katarzyną Więcek z Pszczonowa. Ich dzieci to: Jan, Stanisław, Kazimierz i Krystyna. Na placu pozostał Jan. Gospodarstwo w zamian za rentę przekazał na państwo.
35
Działka Antoniego Dańczaka i jego żony Antoniny Małeckiej z Zawad. Mieli kilkoro dzieci: Tadeusza (zamieszkał w Gdyni), Mariannę (zamieszkała z rodziną we Wrzeczku). Po śmierci Antoniego Antonina wyszła za mąż za Wacława Stokowskiego z Łagowa. Ich dzieci: Kazimierz, Jan, Stanisław. Na placu pozostał Kazimierz z rodziną.
36 i 37
Te działki należały jako jedno gospodarstwo do rodziny Jabłońskich. Podzielone zostało między dwóch braci: Antoniego i Jana.
Działka Antoniego (nr 36) została sprzedana rodzinie Maratów: od strony Seligowa kupił ją Jan Marat, zaś od Wrzeczka Bronisław Marat. Na działce Bronisława zamieszkała tercjarka Bronisława Marat – siostra wspomnianych braci.
37
Działka Jabłońskiego Jana i jego żony Salomei Kołczyńskiej[13] z Łagowa. Mieli kilkoro dzieci: Henryka, Stanisława i Tadeusza. Na gospodarstwie pozostał Henryk. Jego żoną była Helena Wielec z Czatolina. Stanisław ożenił się z Marianną Wielec z Czatolina i tam zamieszkał, zaś Tadeusz zamieszkał z żoną Stokowską w Seligowie.
38 i 39
Działka Franciszka Mielczarka i jego żon. Pierwszą była Jasak z Łagowa i mieli syna Stanisława. Drugą żoną była Katarzyna (niestety nie znane jest jej nazwisko). Z tego małżeństwa urodził się Tadeusz. Gospodarstwo zostało podzielone między obu braci przyrodnich. Po śmierci Franciszka Katarzyna Mielczarek wyszła za mąż za Gędka, ich dzieci: Helena (wyszła za Stafana Stefańskiego z Seligowa), Bronisława (wyszła za Piotrowskiego z Seligowa – Seligówka). Po śmierci Gędka Katarzyna wyszła jeszcze raz za mąż za Antoniego Fuksa. Małżeństwo było bezdzietne.
Stanisław Mielczarek swoje gospodarstwo sprzedał i zamieszkał w Seligowie. Od strony Seligowa kupił Ludwik Gędek, zaś od strony Wrzeczka Jan Jabłoński dla swojego syna Tadeusza.
Tadeusz Mielczarek ożenił się z Genowefą Gędek z Łagowa. Mieli kilkoro dzieci: Tadeusza, Helenę, Mariannę, Genowefę i Stanisława. Wszyscy wyprowadzili się z Łagowa.
Na działce Stanisława Mielczarka mieszkała rodzina Stanisława Dądzbacha, który był kowalem.
40
Działka Antoniego Budzałka i jego żony Julii Sękalskiej z Łagowa. Mieli kilkoro dzieci: Jana (ożenił się z Marianną Kędzierską z Łagowa i zamieszkał u teściów), Stanisława (zmarł jako kawaler), Tadeusza (ożenił się z Krystyną z Reczyc i zamieszkał w Łagowie) i Krystynę (wyszła za Józefa Śniegułę z Kuczkowa i zamieszkała w Łowiczu)
Na tym placu obecnie mieszka rodzina Kołackich.
41
Działka Cyryla Pioruna. Miał żonę pochodzącą z Płaczowa. Mieli kilkoro dzieci: Jóżefa (ożenił się z Janiną Dądzbach wdową po Konstantym Sękalskim z Łagowa. Tam też zamieszkali), Stefana (ożenił się i zamieszkał na Krępskich Błotach) oraz Elżbietę, która pozostała na placu. Jej mężem był Stanisława Polit z Uchania Górnego. Mieli kilkoro dzieci: Mariannę, Janinę, Stanisławę i Natalię (bliźniaczki) oraz Mariana.
Na placu pozostał Marian. Potem przeprowadził się na gospodarstwo po Stanisławie Gędku.
42
Gospodarstwo Marcina Cichowicza[14] i jego żony Wójcikówny[15]. Ich dzieci: Władysław, Rozalia i Bronisław. Marcin Cichowicz był też właścicielem gospodarstwa, które podzielił między swoich synów: Władysława i Bronisława (działki nr 58 i 59).
Na placu pozostała Rozalia, która wyszła za Franciszka Kwestarza z Kalenic. Mają jednego syna Stanisława. Franciszek Kwestarz ożenił się po raz drugi po śmierci Rozali ze Stefanią Kostrzewą z Reczyc. Z tego małżeństwa urodziły się dwie córki: Natalia i Halina.
Gospodarkę przejął Stanisław, który ożenił się ze Stanisławą Gędek - córką Józefa[16] z Łagowa.
[1] Włóka, dawna jednostka powierzchni gruntów rolnych, równa w Polsce 16,7-17,5 ha (tzw. włoka chełmińska). Dzieli się na 30 mórg
[2] Posiadali gospodarstwo oznaczone jako działka 25 i 26
[3] Matka Zdzisława była siostrą Jana Wawrzyńczaka z Łagowa.
[4] Niestety nie znane są dane jego żony
[5] Był bratem trzeciej żony Wojciecha Marata z Łagowa – gospodarz na działce nr 5
[6] Rodzina ta jest dokładniej opisana w kolejnej części
[7] Stanisław był synem Jakuba Bartosiewicza. Jakub był bratem Antoniego Bartosiewicza, który gospodarzył w Łagowie - działka nr 10
[8] Córka Jana Gędka - właściciela działek 29 - 31
[9] Rodzina została opisana w następnej części
[10] Ten sposób powiązań rodzinnych występował wielokrotnie w historii wsi. Chodzi to u małżeństwa rodzeństw dwóch rodzin.
[11] Zajmowali działkę nr 48
[12] Bronisława była córką Andrzeja i Julii Pawlak z Zakulina
[13] Jej brat Józef był właścicielem działki nr 50
[14] Na placu tym mieszkał Mieczysław Godos, który ożenił się i zamieszkał w Łodzi. Według przekazów był spokrewniony z Godosami z Seligówka.
[15] Siostra żony Cichowicza była matką żony Antoniego Wilka z Łagowa
[16] Właściciel działki nr 29
|